close
چت روم

نقد کتاب


درباره سايت درباره سايت
گل جام . [ گ ُ ] (اِ مرکب ) شیشه های رنگین که در عمارت خانه و حمام و در تابدانها تعبیه کنند وآنرا آینه جامی نیز میگویند گلجام یا گل شاه عباسی در فرش بافی گلی است که هزاران سال است که فکر مردمان چین،مصری را به خود جلب کرده. و نشانهٔ طراوت ، ودر عهد قدیم در آسیا مورد قبول بوده است و نماد خورشید در بین این مردمان بوده است، در آثاری که به دست آمده،از استان همدان با جام برنزی بر می‌خوریم که گل شاه عباسی اولیه نقش بسته شده است. و با یک بند به همدیگر متصل می شده‌اند. از از این اثر می‌توان گفت که این گل به دوره هخامنشیان باز می‌گردد. عالی ترین نمونه گل‌های شاه عباسی را می‌توان در گچ بری‌های محراب مسجد مارلیک کرمان مشاهده کرد.

موضوعات موضوعات

بهترین ها

شاهکار های معماری جهان

بهترین کتاب ها

بهترین فیلم ها

ایده های خلاقانه

عکس های زیبا

عکس های جالب

اس ام اس

جملات زیبا

اس ام اس های زیبا

اس ام اس های سرکاری خنده دار


آرشيو آرشيو

يکشنبه 10 اسفند 1393

جمعه 24 مرداد 1393

چهارشنبه 11 تير 1393

يکشنبه 31 فروردين 1393

پنجشنبه 16 آبان 1392

شنبه 13 مهر 1392

شنبه 16 شهريور 1392

يکشنبه 10 شهريور 1392

جمعه 25 مرداد 1392

چهارشنبه 23 مرداد 1392

چهارشنبه 09 مرداد 1392

شنبه 05 مرداد 1392

پنجشنبه 03 مرداد 1392

چهارشنبه 02 مرداد 1392

دوشنبه 31 تير 1392

يکشنبه 30 تير 1392

شنبه 29 تير 1392

جمعه 28 تير 1392

پنجشنبه 27 تير 1392

چهارشنبه 26 تير 1392


جستجوگر پيشرفته سايت

نقد کتاب قلعه حیوانات (مزرعه حیوانات)


 

نقد کتاب قلعه حیوانات

 

قلعه حیوانات،داستانی تمثیلی با اشاره به انقلاب روسیه و سوء استفاده ((جوزف استالین)از قدرت توسط جورج اورول به رشته تحریر در آمده است.قلعه حیوانات با نام اصلی  مزرعه حیوانات در طول جنگ جهانی دوم نوشته شد و در سال 1945 میلادی انتشار یافت.

این رمان درباره گروهی از حیوانات است که انسانها را از مزرعه ایی که در آن زندگی می کنند بیرون کرده و خود اداره مزرعه را به دست می گیرند،ولی پس از مدتی این حکومت به حکومتی خودکامه با شرایط مشابه قبل تبدیل می شود.

هر کدام از حیوانات در داستان یک تصویر کلی یا نوع خاصی از فرد را در زندگی واقعی نشان می دهند.خوکهایی که می توانند بخوانند و بنویسند و سایر حیوانات را رهبری و سازمان دهی کنند ،رهبران بلشویک هستند و ناپلئون استالین است و اسنوبال تروتسکی و طبقه کارگر توسط اسب پیر و صبوری به نام باکسر نشان داده می شود.

کتاب قلعه حیوانات تمام واقعیات انقلاب سوسیالیستی را مطرح کرد ودر این کتاب به هیئت حاکم به عنوان کسانی که با گذر زمان اصول اصلی انقلاب را فراموش کردند توجه می شود .

داستان حکومت خوکها بر حیوانات و اینکه چگونه توانستند انقلاب آنها را منحرف نمایند و چگونه رهبران واقعی را از صحنه بیرون کنند را نمی توان فقط اختصاص داد به انقلاب روسیه ،این سرنوشت می تواند در مورد خیلی از حکومتها و انقلابها اتفاق بیفتد و واقعیت این است که تاریخ تکرار می شود و انسانها همیشه اشتباهاتشون را تکرار می کنند.

ایدئولوژی قلعه حیوانات شباهت بسیاری به افکار توتالیته ها دارد.در اینکه همه چیز مختص حکومت است،در آن ایدئولوژی رسمی وجود دارد،حکومت توسط فردی واحد اداره می شود ،نظام سلسله مراتبی وجود دارد ،در آن اعتقاد به مدینه فاضله وجود دارد و قوه قهریه و... .همانند توتالیته ها اعتقاد به ایدئولوژیهای اجباری و دور زدن قانون امری معمولی بود.

جورج اورول در کتاب خود آرمان شهری منفی را به نمایش گذاشته است و نشان داده است که آینده بشر ،چیزی  نیست که در ابتدای قرن بیستم به مردم وعده داده شدبود .

پیام کلی این داستان این است که تمایل انسان برای قدرت،ایجاد یک جامعه بدون طبقه اجتماعی را غیر ممکن می کند.

نهایتا دید اورول نسبت به انقلاب کارگری تحت نظام سوسیالیستی کاملا منفی،بد بینانه و مایوس کننده است.وی نظرات خویش را خیلی واضحتر در کتاب خویش موسوم به 1984 بیان داشته است.

منبع:http://sara88.persianblog.ir/post/3

 

                                                     

بازديد : 297 بار دسته بندي : بهترین کتاب ها نقد کتاب نظر دهيد! [ ]


کتاب قلعه حیوانات(مزرعه حیوانات)(جورج اورول)


 


 

جورج اورول درسال 1903 در هندوستان متولد شد. نام اصلی او اریک بلر و پدرش کارمند دولتی در شهر بنگال بود.در همان دوران کودکی به همراه خانواده به انگلستان بازگشت و اگر چه خانواده اش وضع مالی چندان خوبی نداشتند ولی او را در یکی از مدارس خصوصی معتبر در شهر اتون ثبت نام کردند.بنابراین به عنوان پسربچه ای فقیر در جامعه به شدت طبقاتی انگلیس در آن زمان رشد و پرورش یافت.

 

 

در سال 1922 به نیروی پلیس برمه پیوست.در آنجا بسیار مطالعه کرد و حقایق بسیاری راجع به کشور برمه فراگرفت و هنگامی که فهمید بریتانیا کشور برمه را برخلاف خواست خود زیر سلطه قرار داده و تحت استعمار خویش قرار داده و از نقش خود در این کشور بسیار شرمنده شد ودر سال 1972 از شغل خود استعفا داد و تصمیم گرفت هرگز بدانجا بازنگردد.

بسیار از آثار اورول بر اساس تجربیات خود وی به رشته ی تحریر درآمده اند . رمان روز های برمه بر اساس تجربه و زندگی او در کشور برمه و خدمت  در نیروی پلیس نوشته شده و هم چنین آس و پاس های پاریس و لندن بر اساس تجربیات او از زندگی با مردم فقیر در در این دو شهر اروپایی نوشته شده اند . کتاب بزرگداشت کاتالونیا نیز در دوران جنگ داخلی اسپانیا به رشته تحریر در آمده است . خاطرات دوران تدریس در مدرسه در رمان دختر کشیش انعکاس یافته و کتاب نگه داشتن برگ در حال پرواز زندگی او را به عنوان فروشنده کتاب توصیف میکند.

جاده ای به سوی ویگان پی یر شرح زندگی او را در دوران بیکاری در مناطق صنعتی شمال انگلستان است.

اما جورج اورول به خاطر دو کتاب خود به شهرت رسید.کتاب 1984کتاب شگفت انگیزی است که جهان آینده را که در آن ،زندگی و حتیافکار مردم تحت کنترل درمی آید توصیف میکند.دنیایی که عشق و حقیقت از آن طرد میشود و افراد زندگی خصوصی محروم میشوند.

کتاب مزرعه حیوانات یا همان قلعه حیوانات ظاهرا داستانی  راجع به حیوانات است. داستان در مورد انقلابی است که با شکست مواجه میشود و بر اساس انقلاب روسیه و سواستفاده جوزف استالین از قدرت به رشته تحریر در آمده است.پیام کلی این است که تمایل انسان به قدرت مانع از شکل گیری جامعه بی طبقه میشود. هر یک از حیوانات این داستان نماینده تیپ یا طبقه خاصی از اجتماع هستند .خوک ها همان بلشویک ها هستند که کارشان خواندن ،نوشتن و سازماندهی سایر حیوانات است . ناپلئون همان استالین است و اسنوبال ،نقش تروتسکی را ایفا میکند.بوکسر ،اسب زحمتکش نماینده ی طبقه ی کار گر است.

در ابتدا ،گروهی از حیوانات مزرعه که مورد بدرفتاری صاحب مزرعه قرار دارندانقلاب میکنن و قوانینی را برای پایه ریزی جامعه ای مبتنی بر مساوات و برابری به تصویب میرسانند ولی این قوانین به تدریج زیر پا گذاشته میشود و...

منبع:کتاب قلعه حیوانات ترجمه :حمید رضا بلوچ

بازديد : 276 بار دسته بندي : بهترین کتاب ها نقد کتاب نظر دهيد! [ ]


بهترین کتاب ها .کوری ژوزه ساراماگو.


 


 


کوری همه را گرفتار کرده است. پلیدی و پلشتی همه جا را فراگرفته است. بشریت از معنای خود تهی شده و در کثافت غوطه میخورد.


این رمان «کوری» ساراماگو است. یک نوع کوری مجازی، نه از نوع فیزیکی که میشناسیم. کوریِ سفید. یک نوع کوری درونی که برای اولین بار در بهترین مکان ممکن رخ میدهد. در یک چهارراه، پشت چراغهای راهنمایی. جایی که اگر کور شوی، دیگر نمیتوانی ببینی و در نتیجه، نمیتوانی رعایت کنی و این رعایت نکردن میتواند علت حوادث بسیار وحشتناکی باشد.

اگر رعایت نکنیم چه اتفاقی میافتد؟

بینظمی. بینظمی حاکم میشود. و این یعنی بازگشت به بینظمی اولیه. یک حرکت ارتجاعی، حرکتی برخلاف جهت جریان آب. آن بینظمی که به قول فلاسفهی یونانی، در ابتدا، در ازل وجود داشته است. آن بینظمی که همهی نیروهای شر در تمام اساطیر، به دنبال بازگشت به آن بودند. چیزی که آن را «هیولا» یا «خاویه» مینامیدند. از طرفی «هیولا» نماد نیروهای بدی نیز هست. در واقع این بازگشت میتواند به معنای تثبیت حکومت شر و بدی باشد.

رمان کوری در یک شهر ناشناس اتفاق میافتد. یکنفر از اهالی این شهر، پشت چراغ قرمز در یک چهارراه، دچار نابینایی میشود. یک نوع نابینایی که مسری است. بیماری از همان یکنفر شروع میشود و شیوع پیدا میکند. هر کسی که به نوعی با فرد بیمار در تماس باشد، کور میشود. یکنفر داوطلب میشود که به فرد نابینا کمک کند. اما از موقعیت استفاده کرده، ماشین او را میدزدد. او نابینای بعدی خواهد بود. بیماری به این ترتیب شیوع پیدا میکند تا اینکه مقامات شهر احساس خطر میکنند. تصمیم میگیرند که افراد نابینا را قرنطینه کنند. اما از طرفی، کسی حاضر نیست در میان جمع کوران باشد تا برای برطرف کردن احتیاجات اولیه، به ایشان کمک کند. پس میتوانید تصور کنید که مکان قرنطینه به چه وضعی درمیآید. زشتی و کثافتی در آن محل پدید میآید که در کمتر رمانی نظیرش را میبینیم.

برای خوانندهی رمان – که احیاناً مخاطب آن نیز هست – پیداست که این نوع کوری و وضع نکبتباری که اشخاص رمان به آن مبتلا میشوند، سراسر استعاره است. کلید درک این استعاره در دستان «همسر دکتر» است. در این رمان هیچکس با اسم خاص نامگذاری نمیشود. «همسر دکتر»، «دزد ماشین»، «دختر عینکی»، «پیرمردی که یک چشمش را با چشمبند سیاه میبست» و...

اگر «نام» را به معنای یکی از المانهای هویت فردی بدانیم، این شهر، شهر افراد بیهویت است. افرادی که در خلال داستان، با یادآوری خاطراتشان و آخرین تصویرهایی که «دیدهاند» به دنبال شناختن هویت خود هستند. اما در این میان، تنها یکنفر است که با وجود نزدیکی به جمع کوران، دچار این بیماری مسری نمیشود: «همسر دکتر». او تنها کسی است که کور نمیشود و در واقع تنها کسی است که:

میبیند، نگاه میکند و رعایت میکند.

به این معنا که وظایف همسری و انسانی خود را تمام و کمال انجام میدهد. به همین دلیل، هیچگاه به کوری مبتلا نمیشود. هموست که در آن شرایط سخت و نکبتبار در کنار همسرش میماند و البته از بیماران دیگر نیز غافل نیست. سعی میکند بدون آنکه کسی بفهمد او نابینا نشده، و در بسیاری از موارد، حتی بدون آنکه او را بشناسند، به دیگران کمک کند. ساراماگو در رمان «همهی نامها» می نویسد: «بزرگترین احترام به انسان این است که آدم برای یک ناشناس گریه کند.» اینجا نیز میبینیم آننوع دوستداشتنی را که به دور از هرگونه مصلحتاندیشی و نفع شخصی است. اینگونه است که «همسر دکتر» هیچگاه کور نمیشود.

وضعیتی که شهر بینام ساراماگو به آن دچار میشود، تقاص سرپیچیهای مردم آن از اصول انسانی است. و این شهر بینام، مابهازای دنیای بیهویت ماست. دنیایی که ما باید برایش نامی انتخاب کنیم.

 

بازديد : 329 بار دسته بندي : بهترین کتاب ها نقد کتاب نظر دهيد! [ ]


پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • تشریفات مجالس
 • تشریفات
 • پایان نامه مکانیک
 • پایان نامه ارشد حسابداری
 • پایان نامه رشته برق
 • خرید تحقیق
 • دانلود آهنگ جدید
 • هدایای تبلیغاتی
 • دستگاه تصفیه آب
 • خرید دوربین مدار بسته
 • فرش 1000 شانه
 • پارکت لمینت
 • ترمووود
 • انلاک ایفون
 • تخت نوزاد
 • دانلود آهنگ جدید
 • دانلود آهنگ جدید
 • درب اتوماتیک کرج
 • جدیدترین مدل سفره های هفت سین
 • درمان قطعی زودانزالی
 • خرید پروپوزال
 • چای سبز
 • کمپوست قارچ
 • خاک پوششی
 • بلیط ترکیه
 • تشریفات مجالس
 • نرم افزار مشاور املاک
 • تلفن پاناسونیک
 • انگشتر
 • دانلود فیلم ایرانی

  انجام پایان نامه مدیریت

  پایان نامه مدیریت

  تور کیش

  بهترین دکتر عمومی در تهران

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  مشاوره پایان نامه کامپیوتر

  خرید گیفت کارت 5 دلاری

  تور ارمنستان

  سرور اختصاصی آلمان

  خرید فیلتر شکن در امپراتور وی پی ان

  تور دبی

  خرید جم کلش رویال

  تجربیات معلمان

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود مقاله با فرمت word

  دانلود مقاله با فرمت word

  دانلود مقاله با فرمت word

  دانلود آهنگ جدید

  sitemap

  داستان عاشقانه

  تصفیه آب معصومی

  خرید عطر و ادکلن

  نرم افزار انبارداری

  نرم افزار حسابداری انبارداری

  نرم افزار جامع انبارداری

  برنامه انبارداری

  بهترین نرم افزار انبارداری

  نرم افزار انبارداری

  نرم افزار حسابداری انبارداری

  نرم افزار جامع انبارداری

  برنامه انبارداری

  بهترین نرم افزار انبارداری

  تشریفات

  نرم افزار اتوگالری

  نرم افزار تاکسی سرویس

  نرم افزار چاپ چک

  نرم افزار دفترچه تلفن

  درمان

  اورانوس

  تلق تولوق
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95